top of page
wise talks logo.png
wise talks speech bubble 1.png
wise talks meditator.png
wise talks speech bubble 2.png
wise talks speech bubble 3.png
wise talks....png
deniz ders logo.png
Yeni yıl Buluşması
 
Yeni bir sene, daha gelmeden umut vaat eder daima, taze bir sayfa açmak, yeni adımlar atmak için.
 
Hepimiz için yorucu, zorlayıcı bir sene oldu. Zorluklardan geçerken, uzundur unuttuğumuz nice şeyi görmeye başladık. Gerçekten önemli olan ne, neyi seviyoruz, neyi istiyoruz, neyi kesinlikle istemiyoruz sormaya başladık. Dönmek istediğimiz yer ya da varmak istediğimiz yer neresi, içimizde buraya bakmaya yöneldik. 
 
Bazen o denli yorulduk ki anlamı kaybettik sandık. Bazen o denli yalnız hissettik ki, yeni topluluklara ulaştık. 
 
Şimdi yeni bir seneye başlarken, hayata, yeniden ve yeniden güvenmeyi seçerek, belki uzundur yapmadığımız bir şeyi birlikte yapabiliriz: Hayal kurabiliriz. Niyet edebiliriz. Geride bırakabiliriz. Bu geçişte birbirimize tanıklık ve eşlik edebiliriz. 
 
Deniz Bağan ile 2,5 saatlik bir buluşmamız var. Bu buluşmada geçen seneye, yaşadıklarımıza, aldıklarımıza ve geride bırakmaya hazır olduklarımıza  dair çalışacağız. Hayal kurmakla ilgili konuşacağız, yazacağız, alıştırmalar yapacağız, özgürlüğün, umudun ve içimizdeki huşunun peşinden gideceğiz.
 
Davetimiz beraber, bağ kurarak, yeni bir yola çıkmadan önce güvenli bir alanda kendimizi yeniye hazırlamak için. Sen de bizimle olur musun? 
Bu ritüelde bizimle bir mum yakıp, kalemi, kağıdı alıp yola koyulur musun?
Yol arkadaşımız, oyun arkadaşımız olur musun? 
 
Kalbimizle!
deniz_online.png
Deniz’in kendisini tanımak için çıktığı yol, farklı hayatlara dokunduğu ve sayısız insanla bağ kurduğu bir yolculuğa dönüştü. 1998 yılında ilk meditasyonuna oturdu. 2001‘de Tai Chi Chuan’la tanıştı ve ilk yoga dersine kadar 3 yıl uyguladı. 2004’te hayatına giren yoga, rotasını beklenmedik bir şekilde dönüştürmeye başladı. 
 
Bundan 4 yıl sonra Zeynep Aksoy ile Temel Yoga Uzmanlık Programını tamamladı ve 2009’da yoga öğretmeye başladı. Her nefesinde; kontrolün bir yanılsamadan ibaret olduğunu, aslında her şeyin hep şu anda var olduğunu öğreten yogayı, Deniz de ulaşabildiği herkesle paylaşmak için müthiş bir coşku duydu ve bu coşkuyla öncelikleri evrildi ve mühendis olarak devam eden 9 yıllık kariyeri sona erdi.
 
Erich Schiffmann, Liz Koch, Paul Grilley, David Life & Sharon Gannon, Tias Little, Godfrey Devereux gibi sayısız ustadan eğitimler alırken, hem beden farkındalığı, hem insan olma algısı, hem de öğretme biçimi dönüştü. Yolda ilerlerken çok zevk aldığı anatomi bilgisini gittikçe zenginleştirdi ve Yin Yoga pratiğine duyduğu aşkla yoga anlayışı kökten değişti. Birbirinden farklı meditasyon ekolleriyle çalışırken, öz-şefkat ve bilinçli farkındalık (mindfulness) öğretmek üzerinde yoğunlaştı. 
 
Tüm bunların yanında; sinirbilim, farkındalık ve psikoloji esaslarına dayanan, travmanın ötesine geçmek ve insan potansiyelini ortaya çıkarmak üzere çalışan Organic Intelligence programına devam ediyor. OI programının güçlenme, duygusal ve psikolojik esnekliğini artırma yönünde insanı destekleyen ilkeleri; meditasyon içeriklerine, eğitim verme biçimine ve tüm insan ilişkilerine yansıyor.  
 
Deniz, 2009 yılında kapılarını açan Yogatime’ın kurucu ortaklarından. Yogatime’da haftalık yoga dersleri veriyor, 200 saat Temel Yoga ve 100 saat Yin Yoga - İleri Anatomi programlarıyla yoga uzmanları yetiştiriyor. Yogatime 500 Saatlik uzmanlık yolunun lider eğitmeni. Liz Koch ile 6 yıla yayılan eğitim süreci, inzivalar ve içsel harekete yönelik kişisel çalışmaları Deniz’i Psoas dokusunu ve insan varlığına etkisini incelediği bir dizi keşif programı oluşturmaya taşıdı. 
 
Deniz, Türkiye’nin ilk Türkçe mobil meditasyon uygulaması “Meditasyon App”in yaratıcı ekibinde yer alıyor. Şu anda dünyada 5 dilde 1.8 milyon üyeye meditasyonu ulaştıran uygulamanın içerik yönetimini yapıyor, metinlerini yazıyor ve Türkçe’de seslendirme aşamalarını keyifle sürdürüyor.
 
Mutlu bir kız çocuk annesi olan Deniz’i en çok heyecanlandıran ve hayatına anlam katan şey; konuşarak ve yazarak, artık öz bilgisi olan her şeyi aktarmak. Geçiciliğin farkındalığıyla, şefkatle ve sevgiyle; paylaştığı, keşfettiği, şükrettiği, ürettiği, hissettiği bir yolda ilerliyor.
bottom of page