top of page
Top

Atlarla Deneysel Öğrenim Programı

Atlar size sizi anlatsın!

8 Mart 2020

Nedir
horse12v2.png

Bugün atlarla zaman geçireceğiz. Gerçek durumlara verdiğimiz tepkileri atlarla ilişkimizde gözleyeceğiz. Bazen atla sahnede bazen seyirci olarak gözlemlerimizi paylaşacağız.

Bu çalışmayla aslında atla değil, hayatla nasıl iletişim kurduğumuza, kendi ihtiyaçlarımıza, çevremizdekilerin ihtiyaçlarına ne kadar dikkat ettiğimize, ne kadar anlamaya çalıştığımıza bakacağız.

Çoğu zaman kendimizi zayıf hissetmemek, açık vermemek, korkularımızı açığa vurmamak için kuşandığımız kalkanlarımızı göreceğiz. Çünkü bu kalkanları indirmeden atlarla iletişim kurmamız imkansızdır. Kalkanlarımızı indirmenin kolay olmadığını, cesaret istediğini söylemeye bile gerek yok.

Atlar bize en çok, bizimle kurdukları bu ilişki türüyle yardımcı olurlar. Atla karşı karşıya geldiğinizde at size dışarıya verdiğiniz enerjinin, stilin ne kadar dostça, candan, ya da ürkütücü, veya güvenilmez olduğunu gösterecektir.

PHOTO-2019-11-22-23-37-52.jpg
atlar2.jpg

Atlar insanlarla ilişkilerinde onların pozisyonlarına ya da sahip oldukları güce göre değil; vücut dillerine, enerjilerine ve niyetlerine göre tepki verirler. Tereddüt halindeyseniz, ne yaptığınızdan ve nereye gitmek istediğinizden emin değilseniz atlar sizi dikkate almayacaktır. Güvenilir bir ilişki kurabileceklerini hissettiklerinde ve kararlı olduğunuzu anladıklarında ise atlar sizinle birlikte hareket etmeye başlayacak.

Atların size şaşırtıcı bir deneyim yaşatacağı bu etkinlikte, gücü ve zerafeti, şefkati ve sınırları ile atların sizi size anlatmasına hazır olun!

Kiminle?
Aydın
Soysal

Aydın, 1964 İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Aydın’ın, Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Örgütsel Davranış bölümünden İnsan Kaynakları konusunda yüksek lisans derecesi ve son yedi yılı Genel Müdürlük olmak üzere değişik sektördeki uluslararası firmalarda 25 yıllık iş tecrübesi bulunmaktadır.

 

2012’de emekli olduktan sonra şirketlere atlarla eğitim veren İngiliz LeadChange UK şirketinin Türkiye ve Ortadoğu temsilciliğini almıştır. Halen bu konuda çeşitli kuruluşlarla atlarla deneysel öğrenim programları uygulamakta olan Sosyal’ın, Özgür Ruh ve İnsanlara Fısıldayan At isimli iki kitabı vardır.

Kim
Mekan
Göçmen Ranch Club
Zekeriyaköyde bulunan Göçmen Ranch Club, 1928 yılında Hacı Şakir Göçmen tarafından kurulan Tarihi Sarıyer Muhallebicisi'nin süt ihtiyacını karşılamak için açılmış ve ilerleyen zamanda oğullarının çalışmaları sonucunda 1977 yılında bugünkü durumuna getirilmiş.
 
250 dönüm arazi içerisinde hayvan otlatma yeri ve mera olarak planlanmış olan çiftlik  içinde bir adet doğal gölet bulunuyor.
Ayraca çiftlikte yüzlerce büyükbaş ve küçükbaş hayvan, çeşitli kümes hayvanları, geyik, lama,devekuşu, flemingo, çeşitli sülün, turna, buflon, kameron koyunları,değişik koyun cinsleri, cüce keçiler, sürüleri koruyan safkan kangal köpekleri ve değişik köpek cinsleri bulunuyor.

 

Detaylı bilgi için:

gocmenranch.com

Mekan
Program:
horse8.png

Programın başında bu çalışmaların neden atlarla yapıldığını açıklarken, insan davranışlarını yönlendiren bilişsel, davranışsal, biyolojik ve sinir-bilimsel süreçlerle ilgili bilgi alacağız. Daha sonra katılımcılar hem uygulayıcı, hem de gözlemci rollerinde öğrendiğimiz süreçleri ve dinamikleri atlarla birlikte deneyimleyeceğiz.

Programlarımıza katılmak için atlarla ilgili herhangi bir deneyim gerekmemektedir. Katılımcılar programın hiçbir aşamasında ata binmeyecek olup, eğitmenin kendilerine vereceği görevlerine yerine getireceklerdir.

Aynı dili konuşmadıkları, kendilerinden daha büyük, daha güçlü, daha hızlı, belki de ilk kez bu kadar yaklaştıkları bir canlıya, birlikte ne yapmak istediklerini, nasıl anlatabileceklerini keşfedecekleri egzersizler yapacaklar ve zaman zaman atlar özgürken yani ip ya da yularla bağlanmadan yapılan yer çalışmalarını da uygulayacaklar. 

Program
Atlarla Deneysel Öğrenim Programı
Atlarla Deneysel Öğrenim Programı
08 Mar 2020 10:00
Göçmen’s Ranch
Kayıt
bottom of page