top of page
Top

Ahşapla Konuşmak

Balat'ta ahşap ile

meditatif bir pazar

22 Mart 2020

Balatta, bir Pazar gününü ahşapla konuşarak geçirmek ister misiniz?

Ahşabı dinlemeyi öğreneceğiz önce. Nerede büyümüş, neler geçirmiş, nasıl bir yapısı var?

 

Sonra ahşapla konuşmaya başlayacağız. Ahşap bize bazen izin verecek, beraber hareket edeceğiz. Bazen istemeyecek, o zaman ne istediğini duymayı öğreneceğiz.

IMG_4731.JPG
DSC_0099.JPG

Beraber hareket ederken ahşabın sesini duymayı öğrendikçe, yeni bir şeyler öğrenen halimize bakacağız, direndiklerimizi, bıraktığımızda olanları seyredeceğiz.

 

Ahşap bize bizi anlatacak, biz de kendimizi onda göstereceğiz. Balat’ta dönüştürücü bir zamanda yaratıcılığımızı beraber keşfedelim.

Nedir
Ayhan
Tomak

1970 yılında Antakya’da doğan sanatçı, ilk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamladı. İstanbul Üniversitesinden mezun oldu. 1991 yılından itibaren, üniversite öğrenimi sırasında Ressam Erol Deneç önderliğinde kurulan İFAR Resim Grubu’nda yer aldı. Başta İstanbul olmak üzere, yurtiçi ve yurt dışında çeşitli resim sergilerine katıldı. Gazete ve dergilerde illüstrasyonlar, kitap kapak tasarımları yaptı.

 

2000’ li yıllarda ahşabı temel malzeme alarak, heykel çalışmalarına başladı. Geçmiş yıllarda edindiği ahşap yontu ile ilgili bilgi ve deneyimlerini heykellerinde kullandı. Yurt içi ve yurtdışında düzenlenen sergilere, ahşap heykel sempozyumlarına katıldı ve ahşap yontu workshopları gerçekleştirdi.

 

Heykel çalışmalarının yanı sıra fonksiyonel sanat alanında da kendi tasarımlarını hayata geçiren sanatçı, yine bu alanda çeşitli firmalara danışmanlık verdi.

 

2008 yılından bu yana, Helsinki Uluslararası Sanatçılar Birliği üyesi olan sanatçı, İstanbul’da sanat yaşamını devam ettirmektedir. Balat’taki atölyesinde kendi çalışmalarının yanı sıra ahşap yontu dersleri de vermektedir.

ayhantomak.com

Kim
Program
Program:

 Güne tanışma ve kahve ile Balat sokaklarında başlıyoruz. Balat'ın rengarenk sokaklarından Ayhan Tomak Atölyesi'ne geçiyoruz ve burada Ayhan Hoca bize ağaçların doğalarını, yapılarını anlatarak dersi başlatıyor.

Çalışmak istediğimiz ahşabı seçtikten sonra artık ilk denemeler için yola çıkıyoruz. Damarları takip edip çizgiler oluşturmaya, ilk şekillerimizi ortaya çıkarmaya başlıyoruz. Yaklaşık iki saat sürecek ilk bölümden sonra bir molamız olacak.

ahsap.JPG
4.JPG

Ve moladan sonra tekrar ahşapların başına geçmeden önce beraber kısa bir meditasyon yapacağız. Nefesi, farkındalıkla yeni bir tecrübeye yaklaşmayı, rahatlamayı ve içinizden geldiği gibi, içinizden geleni dinleyerek ahşaba dokunmayı hatırlayacağız.

 

Ve ikinci kez ahşapla buluştuğumuzda bu farkındalıkla gelen yaratıcı gücümüzü beraber keşfedeceğiz.

Semboller seçeceğiz, o sembolleri ahşap üzerinde çalışacağız ve günün hatırası olarak yanımızda götüreceğimiz işlerimizle etkinliğimizi bitireceğiz.

Ahşapla Konuşmak
Ahşapla Konuşmak
22 Mar 2020 12:00
Ayhan Tomak Atölye
Kayıt
bottom of page